2x20 Rzeczpospolita Morska 2x20 Rzeczpospolita Morska
113
BLOG

M.M.Drozdowski: Polska wraca nad morze (3/3)

2x20 Rzeczpospolita Morska 2x20 Rzeczpospolita Morska Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Prezentujemy Państwu fragmenty opracowania dotyczącego uzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego w 1920 roku. Poprzedni fragment (tutaj) dotyczył krótkiego okresu - przełomu lat 1918/19.


(...) W odpowiedzi na zaostrzone represje niemieckie doszło 22 lutego 1919 r. do rozruchów w-Świeciu, a 28 lutego tegożroku w Toruniu. W Borach Tucholskich działały małe oddziały partyzanckie skupiające ok. 100 osób. Zwolennicy walki zbrojnej poprzez punkty przerzutowe w Brodnicy, Golubiu, Lubiczu, Gniewkowie zasilali szeregi wielkopolskiej armii powstańczej lub szeregi Wojska Polskiego, dominowali w pułkach: toruńskim, grudziądzkim, starogardzkim i kaszubskim wchodzących w skład dywizji strzelców pomorskich, której organizatorem i dowódcą był płk Stanisław Skrzyński.

Ludność polska Pomorza wzmacniała Powstanie Wielkopolskie poprzez tzw. podatek narodowy, równy rocznemu państwowemu podatkowi dochodowemu.
   Do 1 maja 1919 r. zgromadzono na Pomorzu około 2 mln Marek. Zgodnie z decyzjami Sejmu Dzielnicowego i większości polskich wieców na Pomorzu dominowała tendencja „umiarkowanych” i czekanie na wyniki Kongresu Pokojowego, których wyrazicielem był przede wszystkim ks. Bronisław Domański. Chcąc zdławić siłą Powstanie Wielkopolskie Niemcy skoncentrowali w południowych rejonach Pomorza 117,4 tys.żołnierzy. W związku z wynikami Konferencji Pokojowej część Niemców zaczęła się godzić z przejściem Pomorza do państwa polskiego. W maju 1919 r. siedzibę Podkomisariatu NRL w Gdańsku przeniesiono do Poznania. W samym mieście powstała pierwsza polska partia polityczna: Polskie Stronnictwo Ludowe. Dynamicznie rozwijało się Zjednoczenie Zawodowe Polski, które skupiało w czerwcu 1919 r. 80 tys. członków, a w tym 60 tys. robotników rolnych, w większości pracujących w niemieckich majątkach.
   18 kwietnia 1919 r. do Polskiej Delegacji Pokojowej (I.J. Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Władysława Grabskiego i Erazma Piltza) w Paryżu dotarła delegacja Pomorzan – Antoni Abraham i Tomasz Rogala, domagając się szybkiego przyłączenia Pomorza do Polski. Do rządu Paderewskiego napływały setki rezolucji m.in. od Komitetu Obrony Gdańska w Poznaniu, Komitetu Odzyskania Gdańska w Krakowie, Towarzystwa Kresów Pomorskich z Warszawy, Związku Miast Polskich, domagających się przyłączenia Gdańska do Polski. Podobneżądanie wysłał do Paryża w imieniu Metropolii Warszawskiej ks. abp Aleksander Kakowski.
   Powszechnie znane są decyzje Konferencji Pokojowej w sprawie Gdańska i Pomorza, związane z dużą aktywnością Delegacji Polskiej przeciwstawiającej się proniemieckiemu nastawieniu Lloyda George’a.

Traktat Wersalski przyznawał Polsce 15843 km2 powierzchni prowincji Prus Zachodnich. Poza granicami województwa pomorskiego pozostawały: Wolne Miasto Gdańsk (1952 km2), część powierzchni powiatów człuchowskiego, wejherowskiego i złotowskiego. Postanowienia Traktatu Wersalskiego zostały przyjęte przez ludność polską Pomorza z entuzjazmem, z wyjątkiem obszarów przyznanych Niemcom. Czekano niecierpliwie na ratyfikację Traktatu. Inteligencja niemiecka Pomorza opuszczała w znacznej części ten rejon, przenosząc się do Gdańska i Królewca. Rządy Rzeszy i Prus w październiku 1919 r. w specjalnej proklamacji zachęcały Niemców do pozostania w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania, zachowania niemieckiego języka i obyczajów oraz uczenia się języka polskiego dla skutecznej obrony swych praw w państwiepolskim. Rozpoczął się już 28 czerwca 1919 r. pokojowy dialog polsko-niemiecki w Toruniu między Polską Radą Ludową a Niemiecką Radą Ludową. Rozmowy były kontynuowane w Bydgoszczy, Poznaniu i Berlinie. Roman Dmowski domagał się od swych politycznych przyjaciół zachowania części niemieckich urzędników średniego i niższego szczebla. Bał się on biurokracji b. Królestwa i Galicji, która nie znając lokalnych warunków, w przeciwieństwie do poznaniaków, mogłaby zahamować integrację Pomorza z resztą ziem polskich przez niewłaściwe decyzje.
   Pokojowe rozmowy budziły zaufanie części ludności niemieckiej do nowej władzy państwowej. Do tego skłaniały się lokalne organizacje SDP i tzw. wolnych związków zawodowych oraz kupiectwo Gdańska.
   13 sierpnia 1919 r. wznowił pracę w Gdańsku Podkomisariat NRL, kierowany przez dr Wybickiego, podporządkowany komisariatowi NRL w Poznaniu. Współpracował on z Delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku Mieczysławem Jałowieckim.
   W sierpniu i wrześniu 1919 r. powołano na Pomorzu polskich delegatów powiatowych, którzy współpracowali zgodnie z niemieckimi władzami powiatowymi.
   Polski ruch narodowy w tym okresie przejściowym dbał o staranną ewidencję i obronę niemieckiego mienia państwowego, które zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego przechodziło na własność państwa polskiego. Starano się przeciwstawiać próbom gospodarczej dewastacji Pomorza, m.in. przy pomocy polskich żandarmów pomocniczych i polskich kontrolerów. Rozpoczął się proces wykupywania przez Polaków niemieckiej własności rolnej, drobnych zakładów rzemieślniczych, handlowych i przemysłowych.
Rozwinęła się w tym czasie współpraca polskich formacji wojskowych z Dowództwem Frontu Pomorskiego i Dowództwem Okręgu Generalnego Pomorza z siedzibą we Włocławku. Z Pomorza szły informacje wywiadowcze, ochotnicy do Wojska Polskiego oraz duża ilość broni i amunicji.
   W drugiej połowie 1919 r. powstawały na Pomorzu zręby polskiej administracji państwowej, poprzedzone ewidencją kandydatów na stanowiska państwowe. Zajęto się ich szkoleniem.
   W październiku 1919 r. dr Stefan-Łaszewski z Grudziądza został mianowany wojewodą pomorskim, a dr Józef Wybicki na urząd starosty krajowego dla województwa pomorskiego. Organizacją sądownictwa polskiego zajął się dr Władysław Szumian. W końcuroku powołano komisarzy starostw powiatowych.
   Wbrew licznym głosom opozycyjnym stolicą województwa został Toruń.
Na tle ciężkiej sytuacji aprowizacyjnej i bezrobocia doszło do pierwszych strajków, powstania pierwszych organizacji PPS, radykalizowało się Narodowe Stronnictwo Robotników. Z drugiej strony umacniał swe pozycje ruch narodowy, który był bazą dla Związku Ludowo-Narodowego.
   Od października 1919 r. do stycznia 1920 trwały przygotowania do przejęcia Pomorza przez władze polskie. W tej sprawie 24 października podpisano porozumienie z władzami niemieckimi, rozwinięte w umowie berlińskiej z 25 listopada 1919 r.
   W Skierniewicach powołano Dowództwo Frontu Pomorskiego na czele z gen. Józefem Hallerem. W skład Frontu Pomorskiego wchodziły: 11 Dywizja Piechoty z armii gen. Hallera, 16 Dywizja Piechoty składająca się m.in. z ochotników pomorskich.
Już 26 października 1919 r. w Dowództwie Frontu Pomorskiego powstał „Plan okupacji Prus Królewskich i Książęcych”.
   Po 10 stycznia 1920 r. oficjalnie ogłoszono w prasie pomorskiej terminy przybycia wojska polskiego.
   W styczniu wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły na Pomorze w trzech kolumnach. Pierwszą dowodził gen. Stanisław Pruszyński (8 Dywizja Strzelców, 5 Brygada Jazdy, 1 i 12 Pułk Ułanów), drugą płk Stanisław Skrzyński (Dywizja Pomorska), a trzecią gen. Józef Dowbór-Muśnicki, który dowodził oddziałami wydzielonymi z Armii Wielkopolskiej.
   17 stycznia doszło do starcia zbrojnego z Niemcami pod Gniewkowem i Lipiami, gdzie Dywizja Pomorska płk. Skrzyńskiego rozbroiła baon niemiecki. Do 23 stycznia 1920 r. oddziały polskie zajęły południowe Pomorze do linii Grudziądz-Sępolno. 31 stycznia osiągnięto południową granicę Wolnego Miasta Gdańska, a 1 lutego zachodnią granicę Niemiec.
   10 lutego [1920] oddziały polskie dotarły do wybrzeża morskiego.
   Po wycofaniu się wojsk niemieckich polskie oddziały Straży Ludowej i Organizacji Wojskowej Pomorze przejmowały nadzór nad gmachami publicznymi i magazynami. Pilnowały bezpieczeństwa publicznego. Ludność cywilna dekorowała ulice i domy, budowała bramy triumfalne. Oddziały polskie witane były na rogatkach miast, zaś główne uroczystości powitania odbywały się na centralnych placach miejskich. Ludność niemiecka ze spokojem przyjęła polskie oddziały, w przeciwieństwie do wycofującychsię oddziałów niemieckich.
   Kulminacyjnym punktem wszystkich uroczystości pomorskich był dokonany 10 lutego 1920 r. w Pucku przez gen. Józefa Hallera akt zaślubin Polski z morzem, w towarzystwie ministra Stanisława Wojciechowskiego – Delegata Naczelnika Państwa, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego, kontradmirała Kazimierza Porębskiego.


Poprzednie części:     część 1,     część 2.

Patrz też: "1920. Front Pomorski zajmuje Toruń"


Autor, prof. Marian M. Drozdowski, jest szefem Komisji Biografistyki Polskiego Towarzystwa Historycznego, biografem m.in. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Władysława Grabskiego. Powyższy fragment pochodzi ze zbioru "Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego", wyd. Gdynia, grudzień 2009. Oficjalna premiera książki - 10 lutego  2010.

Eugeniusz Kwiatkowski Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego O E.Kwiatkowskim » Przypomnienie: 1888-1974 ► 121 Urodziny ► Kręgosłup północ-południe (D.Filar) ► Kwiatkowski, de Gaulle... (J.Steinhoff) ► Wolne Miasto Gdańsk - sierpień 1939 ► 28-29 sierpnia 1939 (dziennik) ► 25-27 sierpnia 1939 (dziennik) ► 23 sierpnia 1939 - Spotkanie na Zamku ► 22 sierpnia 1939 (dziennik) ► Gospodarka Wolnej Polski 1919-1939 - 1989-2009 Katalog 2x20 » KATALOG GŁÓWNY Polska tyłem do Bałtyku ► Organizacje pozarządowe ► Bezpieczeństwo energetyczne Polski ► Korupcja - jesteśmy za? ► Cztery reformy rządu Jerzego Buzka ► Polska wieś odmieniona ► Polski hydraulik ► Podatki ► Kuroniówki, sławojki, orliki, schetynówki ► EURO 2012 ► Autostrady ► Polska - Rosja - Ameryka ► Polska w Unii Europejskiej ► Plan Balcerowicza ► "Ustawa Wilczka" ► Denominacja i niezależność NBP ► Giełda Papierów Wartościowych ► Niezależni ekonomiści i ośrodki opinii (think tanki) ► Zanik roli związków zawodowych ► Prywatyzacja ► Polska prywatna przedsiębiorczość ► Denacjonalizacja - śmierć sektora państwowego ► Pracodawcy, przedsiębiorcy, samorząd gospodarczy ► SKOK ► Zapraszamy do kontaktu biuro@kwiatkowski.edu.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura