2x20 Rzeczpospolita Morska 2x20 Rzeczpospolita Morska
1370
BLOG

Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974)

2x20 Rzeczpospolita Morska 2x20 Rzeczpospolita Morska Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Logika życia tego człowieka wymaga, ażeby modlitwa za jego duszę popłynęła z Wawelskiej Katedry - takimi słowami kardynał Karol Wojtyła żegnał Eugeniusza Kwiatkowskiego. 22 sierpnia 2009 mija 35 rocznica śmierci wielkiego menedżera i wizjonera polskiej gospodaki.  

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Rakowickim w Krakowie - zdjęcie ze zbiorów rodziny E.Kwiatkowskiego
 
Eugeniusz Kwiatkowski to w polskich dziejach postać wyjątkowa. Jako polityk był wielkim wizjonerem – twórcą koncepcji modernizacji Polski i gospodarczego scalenia zaborów. COP, Gdynia, Stalowa Wola, Mościce – to symbole, trwałe ślady myśli, zgodnie z którą dla niepodległości Polski niezbędna jest siła przemysłu i zdolność do handlu ze światem.
 
Wobec wrogich Polsce sąsiadów: Sowietów i Niemiec – Kwiatkowski dążył do rozbudowy kraju w układzie północ-południe. Wyrazem przeświadczenia o potrzebie tak właśnie ukierunkowanego rozwoju była budowa portu w Gdyni, a także infrastruktury, dzięki której polskie towary, głównie ze Śląska, można było nad morze dostarczyć i potem przewieźć do nabywców. W latach bezpośrednio poprzedzających wojnę większość polskiej wymiany zagranicznej realizowana byłą drogą morską, a jedyny polski port handlowy, w Gdyni, stał się największym portem nad Bałtykiem.
 
Wobec nierównomiernego rozłożenia bogactwa, dążył do aktywizacji terenów szczególnie zaniedbanych przez zaborców, w pierwszej kolejności Małopolski. Stąd wielkie inwestycje w produkcję metalową, zbrojeniową i chemiczną na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. I inwestycje w infrastrukturę sprzyjającą przemysłowi: drogi, koleje, elektrownie, sieci gazowe.
 
Dla zapewnienia trwałych podstaw rozwoju gospodarczego Polski Eugeniusz Kwiatkowski troszczył się o mocny, stabilny kurs złotówki i gospodarczą wiarygodność kraju na forum międzynarodowym. Zarzucano mu nawet, że polski pieniądz jest zbyt silny i zbyt stabilny, że nie dopuścił do dewaluzacji złotówki na wzór krajów Europy Zachodniej (kwestia jest dyskutowana do tej pory). W trakcie sprawowania przezeń kierownictwa finansów państwa dążył też twardo do uzyskiwania nadwyżki budżetowej.
 
W 1938 Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił plan rozwoju Polski do roku 1954 – jego realizację rozpoczęto wiosną 1939. Plan, podzielony na pięć etapów, zakładał szybkie tempo rozwoju kraju i doprowadzenie po piętnastu latach do wyrównania dysproporcji, do doścignięcia przez „Polskę C” – województwa wschodnie – poziomu gospodarczego najbardziej rozwiniętych Śląska i Wielkopolski.
 
Po wojnie, spędzonej w Rumunii, Eugeniusz Kwiatkowski dał się przekonać do powrotu do Polski po to, by podjąć się zadania odbudowy Wybrzeża ze zniszczeń wojennych. Jego staraniem szybko doprowadzono do wznowienia przeładunków, zaczęły się tworzyć na nowo polskie przedsiębiorstwa handlowe i morskie. Wypędzony w 1948 roku z Wybrzeża przez komunistów – do końca życia, przez ćwierć wieku objęty był zakazem powrotu nad morze.
 
Zamieszkał w Krakowie – mieście swojego urodzenia. Unikał działalności politycznej, koncentrował się na pracy pisarskiej, głównie związanej z chemią. Pod koniec życia – ku powszechnemu zaskoczeniu – przypomniany przez komunistycznego przywódcę, Edwarda Gierka, który nakazał swoim współpracownikom skonsultowanie z Kwiatkowskim projektów budowy Portu Północnego w Gdańsku.
 
W 1974 roku żegnany był w Katedrze Wawelskiej przez kardynała Karola Wojtyłę słowami: „Logika życia tego człowieka wymaga, ażeby modlitwa za jego duszę popłynęła z Wawelskiej Katedry”.
 
W 2009 roku Sejm RP przyjął uchwałę honorującą pamięć Eugeniusza Kwiatkowskiego. Stwierdził w niej: „Eugeniusz Kwiatkowski dobrze zasłużył się Polsce”. Dodajmy do tego: wielkie dzieło Premiera Kwiatkowskiego nie zostało ukończone. Jesteśmy mu winni dokończenia realizacji jego wizji.
 
* * *  
Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974)

Eugeniusz Kwiatkowski, fot.M.Dobrzykowski; zdjęcie ze zbiorów rodziny E.KwiatkowskiegoUrodził się w Krakowie, wychowywał się w okolicach Zbaraża (majątek Czernichowce). Inżynier – kończył studia chemiczne we Lwowie i w Monachium. Odbywał staże w firmach gazowniczych, w trakcie I wojny pełnił fukcję dyrektora Gazowni Lubelskiej. Brał udział w działaniach Legionu Wschodniego, uczesniczył w rozbrajaniu wojsk okupacyjnych w 1918 roku (Łuków), następnie zajmował się wsparciem frontu wojny z bolszewikami (zaopatrzenie w środki chemiczne).
1921-26 dyrektor techniczny Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie, odpowiedzialny za uruchomienie produkcji po wojnie i powstaniach śląskich, 
1926-30 minister przemysłu i handlu, twórca koncepcji Gdyni jako „okna na świat”, promotor budowy portu i magistrali Gdynia – Śląsk
1931-35 dyrektor Zakładów Azotowych w Chorzowie i Tarnowie-Mościcach
1935-39 minister skarbu i wicepremier – twórca koncepcji i patron budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego,
1939-45 internowany w Rumunii,
1945-48 delegat rządu ds. odbudowy Wybrzeża, usunięty ze stanowiska z zakazem przyjazdu na Pomorze
Od 1948 roku Eugeniusz Kwiatkowski mieszkał w Krakowie. Zajmował się głównie pracą naukową i publikacjami z dziedziny chemii. Dopiero tuż przed śmiercią doceniony przez władze.
Zmarł w 1974 roku. 
 * * * 
Szanowni Państwo! W ramach prac związanych z dokumentowaniem postaci i dorobku Eugeniusza Kwiatkowskiego, zebraliśmy już sporą dokumentację, niekiedy materiały unikatowe, niepublikowane, niedostępne w bibliotekach. 
Prosimy o pomoc i współpracę - nadsyłąnie informacji o śladach aktywności Eugeniusza Kwiatkowskiego na całym terenie II RP, PRL - a być może również poza granicami Polski. 
* * * 
Prace realizowane przy współpracy Rodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego, Rady Badania Dziejów przy Prezydencie Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Centralnego Muzeum Morskiego oraz innych osób, firm i instytucji. 

 

Eugeniusz Kwiatkowski Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego O E.Kwiatkowskim » Przypomnienie: 1888-1974 ► 121 Urodziny ► Kręgosłup północ-południe (D.Filar) ► Kwiatkowski, de Gaulle... (J.Steinhoff) ► Wolne Miasto Gdańsk - sierpień 1939 ► 28-29 sierpnia 1939 (dziennik) ► 25-27 sierpnia 1939 (dziennik) ► 23 sierpnia 1939 - Spotkanie na Zamku ► 22 sierpnia 1939 (dziennik) ► Gospodarka Wolnej Polski 1919-1939 - 1989-2009 Katalog 2x20 » KATALOG GŁÓWNY Polska tyłem do Bałtyku ► Organizacje pozarządowe ► Bezpieczeństwo energetyczne Polski ► Korupcja - jesteśmy za? ► Cztery reformy rządu Jerzego Buzka ► Polska wieś odmieniona ► Polski hydraulik ► Podatki ► Kuroniówki, sławojki, orliki, schetynówki ► EURO 2012 ► Autostrady ► Polska - Rosja - Ameryka ► Polska w Unii Europejskiej ► Plan Balcerowicza ► "Ustawa Wilczka" ► Denominacja i niezależność NBP ► Giełda Papierów Wartościowych ► Niezależni ekonomiści i ośrodki opinii (think tanki) ► Zanik roli związków zawodowych ► Prywatyzacja ► Polska prywatna przedsiębiorczość ► Denacjonalizacja - śmierć sektora państwowego ► Pracodawcy, przedsiębiorcy, samorząd gospodarczy ► SKOK ► Zapraszamy do kontaktu biuro@kwiatkowski.edu.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura